Piatok až nedeľa 12. až 14. júna 2009
BOJNÁ - Regionálny zraz turistov okresov Topoľčany, Partizánske a Bánovce nad Bebravou

Považský Inovec: Bojná – ranč Babica – Hradná dolina – Valy (archeologické nálezisko) – a späť, celkom 10 km.

Opäť počasie vyčíňalo... Regionálny zraz turistov v Bojnej sa však vydaril na jednotku. Naša prvá skupina rozkladala stany už v piatok večer. Stihli sme len dva a začalo pršať. Teplota v zrazovom priestore pod horou a pri potoku klesla na šesť stupňov, a tak sme sa rozhodli prenocovať u Martina na chate H-Aluška na Havrane. Nebudeme predsa naše najmladšie účastníčky zrazu – deväťročnú Natálku a trojročnú Katku vystavovať zime...
V sobotu ráno však zrazová lúka s asi dvadsiatimi stanmi bola zaliata slnkom. Všetko prebehlo podľa plánu, iba starosta Bojnej bol odcestovaný v Číne. Účastníkov vítala dychovka, bojnianske turistky nás hostili svojimi napečenými slanými i sladkými dobrôtkami. Na túru sme odchádzali medzi poslednými, po hodine sme sa rozdelili na dve skupiny. Prvá išla s ostatnými na Valy , druhá okolo najmenšieho drobca zákonite zaostala. Naši nás počkali na Valoch a ostatní odišli na Marhát. Ešte šťastie, že sme s nimi nešli, lebo blúdili... My sme si šetrili sily na popoludnie a na večer, tak sme Marhát tentokrát vynechali, v tomto roku sme už na ňom boli. Zraz predsa nie je o naháňaní kilometrov ale skôr spoločenskou záležitosťou. Niektorí kamaráti navštívili aj maličké múzeum v Bojnej, kde sú vzácne artefakty. Hlavne naša Macka, učiteľka dejepisu, bola na všetko okolo unikátnych nálezov (o ktorých sa už v médiách toľko popísalo a povedalo) obzvlášť zvedavá. Chcela to vidieť na vlastné oči, nálezisko v horách i nájdené artefakty.
Podvečer patril volejbalu a súťaži pre deti - v rýchlom oblečení čo najväčšieho počtu vecí. Zvíťazil akože ináč náš Marek, ktorý si za päť minút stihol na seba natiahnuť až 24 kusov. Obzvlášť potešila na zraze účasť Jožka Tomu, predsedu KST Veľké Uherce, s ktorým máme nadštandardné priateľské vzťahy. To, že prišiel aj so svojím neodmysliteľným ozembuchom a harmonikárom Paľkom, bola úžasná vec. Celý večer spríjemňovali pesničkami pri táboráku. Pre náš klub bol veľmi dôležitý hlavne večer, keď sa odovzdávala zrazová štafeta do rúk starostky obce Klátova Nová Ves, kde bude náš klub – KST Kamarát na budúci rok organizovať ďalší zraz.
Najočakávanejšou udalosťou výročného stretnutia turistov v Bojnej bolo vyhodnotenie súťaže 100 jarných km, určenej pre deti do 15 rokov z okresov Partizánske, Topoľčany a Bánovce nad Bebravou. Naši v nej zabodovali najviac. Jednoznačne zvíťazila naša 13-ročná Dominika Krištofová, ktorá od prvého jarného dňa nachodila na klubových akciách 166 km, 3. miesto obsadil Marek Šútor so 113 km. GRATULUJEME! Dominika a Marek, sme na vás veľmi pyšní...
Nedeľné ráno bolo ešte teplejšie a krajšie. Vyhrievali sme sa na slniečku, vychutnávali raňajky, kopali do lopty, v pohode sa balili. Počas troch dní sme si veru dosýta užili bojniansku pohostinnosť. Aj sme sa im za ňu pri našom odchode poďakovali zvolaním trikrát: hip hip hurá! Dúfajme, že sa im budeme môcť revanšovať už na budúci rok v Klátovej Novej Vsi. Držte nám palce, aby nám počasie vyšlo. Aby sa nám jubilejný desiaty zraz v novom tisícročí podarilo dotiahnuť tiež na jednotku z hviezdičkou.

Ala

 
 
 
 
 
   
© 2009 PeterBorszek.com