13-17.07.2009
Český raj – skvelý tip na dovolenku

Romantická krajina s poetickým menom – európsky geopark

Český raj je jedinečný a neopakovateľný kraj. Leží na severovýchode Čiech, necelých sto kilometrov od Prahy. Ako prvý v republike tu bola v roku 1955 vyhlásená chránená krajinná oblasť a v roku 2005 sa Český raj stal súčasťou európskej siete geoparkov. Prírodná krása sa tu snúbi s romantikou historických pamiatok...

Mohli sme sa o tom presvedčiť na vlastné oči počas tohtoročného leta. Strávili sme tu päť čarokrásnych dní našej súkromnej dovolenky a vrele to odporúčame každému – náročnému turistovi, no najmä rodinám s deťmi. Český raj si jednoducho zamilujete.
Navštívili sme skalné mestá - Hruboskalsko a Prachovské skaly (celkom ich je 15), hrady a zámky – hrad Trosky, ktorý sú symbolom Českého raja, hrad Hrubá skala, hrad Valdštejn, zámoček Humprecht, majestátny hrad Kost (celkom ich je tu 16), videli sme veľa domčekov so zachovalou ľudovou architektúrou, kúpali sa v jednom z množstva prírodných jazierok. Ponúkali sa nám rôzne múzeá, galérie, mestské pamiatky či už Jičína alebo Turnova, skrátka množstvo námetov ako krásne stráviť voľný čas – trebárs na koni, na bicykli, pešo... Päť dní bolo príliš málo na to, aby sme toho stihli viac.

Určite sa sem ale vrátime späť. Na dlhšie. A odporúčame to naozaj všetkým. Ako prvé treba navštíviť informačné centrá v Jičíne alebo v Turnove – dajú vám, samozrejme, zadarmo, obrovské množstvo propagačného materiálu a kompletné informácie. A vám sa od toľkej ochoty a ponúkaných možností zakrúti hlava... A to ste ešte nikde neboli.

Ala a Peťo

 

 
 
 
 
 
   
© 2009 PeterBorszek.com