31. december 2009
Šiance pod Javorovým vrchom

Tohtoročná zima najmä počas sviatočných dní i na prelome rokov ukázala svoju rozmanitosť, extrémne výkyvy a tým ohrozovala naše zdravie. Samozrejme, že na tých, čo sedeli doma, pôsobila stále rovnako. Pre nás, čo pravidelne, v čase i v nečase vyrážame na čerstvý vzduch za pohybom a za poznaním, už takéto rozmary počasia rozhodiť nemôžu.

Na Silvestra celá dolina Stredného Ponitria plávala v šedej hustej hmle. Bŕŕ. Vraj ani psa nehodno vyhnať... Napriek tomu sme sa štyria – Peťo, Majka, Dominika a ja rozhodli navštíviť Šiance v chotári Klátovej Novej Vsi, na ktoré sme sa chystali už niekoľko rokov. Akosi nebol čas. Veľmi milo nás takmer na konci doliny Hradského potoka prekvapila pekná lesnícka chata Šianec. Určite sem prídeme, keď bude teplejšie... Len čo sme sa dostali na hranicu len štyristo výškových metrov, akoby sme vyplávali nad hladinu. Slnko oslepovalo a na Šiancoch pod Javorovým vrchom sme sa doslova opaľovali. Apropo – Šiance je, resp. bolo obrovské hradisko z obdobia lužickej kultúry, po ktorom sa zachovali valy, viditeľné najmä teraz v zime. Akonáhle sme sa vracali späť dolinou, znovu sme sa ponorili do šedého mlieka a mrzli. Aj niekoľkostoročné duby na lúkach pri Cibájkach, ktoré už nikto nechráni a ani sa nezaujíma o ich ochranu, pôsobili ako majestátne mátohy...

Na jar sem určite prídeme na chatu a doznačkujeme miestny náučný chodník, aby sme všetko pripravili pre turistov – účastníkov zrazu v Klátovej Novej Vsi, ktorý organizujeme my spoločne s obcou.

Ala

 

 
 
 
 
 
   
© 2009 PeterBorszek.com