2. január 2010
Z Oselnej skaly cez Brezovú do Radobice

Trasa: železničná stanica Veľké Uherce – priehrada – Drahožická dolina – Oselná skala – Hrubý vrch – Brezová – Radobica – Horná Ves

Počasie a príroda nás prekvapili, priam šokovali druhý deň nového roka – na prvú novoročnú sobotu. Z veľkouherskej železničnej stanice sme štyri baby - Ala, Majka, Dominika a ja – stúpali Drahožickou dolinou na Oselnú skalu. Na jej upätí nás maximálne prekvapila salamandra škvrnitá, ktorá si ležérne kráčala krížom cez chodník. Bolo druhého januára! Neuveriteľné!

Oselná skala nám priniesla iba výhľady na prírodnú rezerváciu Dobrolínske skaly, Kozie chrbty a hrozbu približujúcich sa čiernych mrakov. Práve sme boli pod vysielačom Hrubého vrchu, keď začalo snežiť. Priam fujavica nás zastihla pri zamknutom zrube na Brezovej. Bola sobota a po veľkouherských turistoch, ktorým zrub patrí, ani stopy. Žeby dospávali Silvestra? Pôvodne sme tu chceli opekať, ale vo fujavici sme mali problém vytiahnuť termosku, úplne nám zachádzalo za nechty.Jediným spôsobom, ako sa zohriať, bolo stúpanie do Radobice. Kým sme došli do prvej zaúdenej krčmy, napadlo desať centimetrov snehu. V teple pri peci sme len s obavami mysleli na chuderku salamandru... Ohriali sme sa a vo vetrisku sme pokračovali až do Hornej Vsi. Celkom šesť hodín chôdze.

 

 
 
 
 
 
   
© 2009 PeterBorszek.com