5. decembra 2009
TU - Túlačka po Strednom Ponitrí

Stopäť turistov, detí a zopár dospelých, z okresov Partizánske a Topoľčany našlo odvahu a na mikulášsku sobotu sa rozhodlo vyraziť do prírody. Prijali našu pozvánku na tradičnú akciu, v poradí už siedmu TU-Túlačka po Strednom Ponitrí, odloženú z 10. októbra pre veľmi zlé počasie. Spojili sme ju s ďalšou našou tradičnou akciou – Mikuláš v prírode.
Cezpoľní prišli do Partizánskeho, odtiaľ sme sa odviezli spoločným autobusom do Veľkého Klíža. Spoločne s domácimi sme sa túlali najmä po okolí tejto peknej podhorskej obce. Prešli sme cez sedlo Plešovica až na vyhliadku Kolianová, domácimi nazývanú aj Holienová, plnú vápencových škrapov, kde rastie veľa chránenej flóry. Tu nás na chvíľu pozdravilo aj slnko. Cesta späť viedla cez Krnice s poľovníckou chatou a okolo jedného z troch lomov na kvalitný mramor. V Klížskom Hradišti sme si pozreli, vrátane interiéru, vzácny kamenný kostol sv. Michala z 11. storočia. Odtiaľ rovno k novej urbárskej hájenke Prameň (slúžiacej pre rozvoj vidieckej turistiky), kde už na deti čakali čerti i anjel. Každý pri horúcom ohni dostal od ježibaby špekáčky i teplý čaj. Po hodine odpočinku čakala na účastníkov do 15 rokov originálna súťaž – Túlačkový beh múdrej sovy (TUBEMUSO), deti museli čo najrýchlejšie absolvovať desať stanovíšť s obrázkami v ten deň navštívených lokalít. Tu pomáhali nielen dospelí Partizánčania, ale aj turistky z KST Ostrá Veľký Klíž. Na štart sa v 4 kategóriách postavilo takmer 80 malých turistov. To najlepšie ich čakalo na koniec: výhercom vecné ceny - batohy a pršiplášte odovzdával osobne Mikuláš. Všetkým účastníkom Túlačky sa od neho ušiel i mikulášsky balíček sladkostí a pestrý, doma upletený šál od sponzorky podujatia, vyše osemdesiatročnej pani Bergerovej z Partizánskeho.

Výsledky súťaže TUBEMUSO:
Kategória mladšie žiačky: 1. Viktorka Stanková z Veľkého Klíža, 2. Alexandra Vilimková z Trenčína, 3. Miriam Hradeľová z Turčianok, 4. Elenka Kondolová, 5. Katka Rihárová, obidve z Partizánskeho.
Mladší žiaci: 1. Nikolas Lakatoš, 2. Patrik Kondel, obaja z Partizánskeho, 3. Julian Sýkora z Topoľčian, 4. Marcel Lakatoš, 5. Slavo Smital, obaja z Partizánskeho.
Kategória staršie žiačky: 1. Dominika Krištofová, Denisa Struhárová, obe z Partizánskeho, 3. Monika Piatriková, 4. Aneta Belianska, 5. Martina Halmová, všetky tri z Ješkovej Vsi.
Starší žiaci: 1. Dominik Hradeľ z Turčianok, 2. Juraj Čangel, 3. Jozef Jursa, Marián Švehlík, všetci štyria z Partizánskeho, 5. Erik Belica z Ješkovej Vsi.

Ala

 

 
 
 
 
 
   
© 2009 PeterBorszek.com